דמיון ומקומו בטיפול

הדמיון הוא דרכה של המחשבה ליצור אתנו קשר באמצעות דמויים המכילים בתוכם משמעות.

הדמיון הוא רב חושי במהותו ומורכב ממכלול של דמויים הבאים לידי בטוי דרך כל החושים שלנו. אצל אנשים רבים הדמוי יופיע כתמונה: אני טובע, אני ציפור שיר, אני כמו בובה על חוט, אני בבית הכלא של עצמי, יש חומה ביני ובינך...לעומת דמויים פיסיים: אני נחנקת, הבטן מתכווצת, יש לי סחרחורת, אני מאובנת...

הדמויים הם ערוץ מרכזי של ה"גוף-נפש" שלנו להעביר מסרים בכאן ועכשו על כוחותינו וחולשותינו כאחד. דמויים אלו יתגלו בתהליך של הדמיה ודרך חלומות.

לכל דמוי פנים רבות ואינסוף משמעויות ומכאן כוחו: דמעות יכולות להיות של שמחה או של עצב וכאב. טיפוס על הר יכולה להיות חוויה של הישג והצלחה או חוויה של מסע קשה ובלתי נגמר.

אני מכירה באופן אישי את מקומו של הדמיון בהתפתחות האישית. הדמויים הם אלו שהובילו אותי ברגעי משבר וברגעים של הארה ותובנה. בצמתים השונים של חיי הם אלה ששיקפו לי את מצבי, לעיתים עוד לפני שהתרחש שינוי במציאות.

המטרות של תהליך ההדמיה הטיפולי:

1.לחזק את האמונות המעצימות הקיימות ולהצמיח לצידן חדשות.

2.לגרום לשנוי שיצמצם את השפעת האמונות החוסמות ויאפשר להן לשנות עוצמה או צורה כך שלא ישלטו בנו.

איך זה קורה?

כשמטופל מציג קונפליקט או מצב של חוסר מוצא אני אזמין אותו לחפש דמוי המתאר וממחיש את מצבו.

בהנחייתי המטופל ישחק עם הדמוי בדרכי הבעה ויצירה מגוונות שיאפשרו לדימוי להתרחב, להשתנות ואף להצמיח דמויים של כוחות ומשאבים שעדיין נסתרים מתודעת המטופל.

דוגמא לעבודה באמצעות דמיון בטיפול:

טלי אשה כבת 40, בחופשת לידה ממושכת בגלל קושי לחזור לעבודה שאותה היא מתארת כשכלתנית ותובענית מאד. במילותיה: עבודה שהפכה להיות "כלוב של זהב" עבורה.

לאחר הלידה התעורר בה הצורך לעשות שינוי בחייה המקצועיים.

כשהגיעה אלי היא ידעה לומר שרוצה לעסוק במשהו שקשור לחיבור "גוף-נפש" אך לא היה בה האומץ לעשות את השינוי הן בגלל המחיר הכלכלי והן בגלל שלא ידעה במה בדיוק רוצה לעסוק.

הנחיתי אותה להדמיה המתמקדת במציאות חייה בהווה.

בהדמיה היא ראתה את עצמה כניצן מתחת לאדמה.

הדמוי הפתיע את טלי ועורר בה התרגשות שבעקבותיה היא תארה את התחושה של הניצן במרכז גופה. היא חוותה לראשונה שיש משהו חדש שצומח בתוכה.

בהנחייתי היא התמקדה בתחושה הגופנית, העצימה אותה, התנועעה אותה ולבסוף גם ציירה את הניצן בגופה.

לאחר פגישה זו טלי מצאה את הכוחות ללכת בעקבות הגילוי להתנסות בקורסים שונים העוסקים בחיבור של "גוף-נפש" שהובילו לרכישת מקצוע בתחום ולמימוש חלומה.

קרני ישי פסיכותרפיסטית